Antykryzysowi - Razem pokonamy kryzys!Antykryzysowi - Razem pokonamy kryzys!Antykryzysowi - Razem pokonamy kryzys!
Razem pokonamy kryzys!
Warszawa, Polska
+48 22 299 09 60
(9:00 - 17:00)

Sejm rozpoczął pracę nad Tarczą 3.0

Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy Tarczy 3.0

W proponowanych zmianach ustawy o przeciwdziałaniu Covid-19 zaproponowano kolejne formy wsparcia dla przedsiębiorców. Jeżeli obecne rozwiązania zostaną poparte przez Sejm i Senat ze zwolnienia ze składek ZUS skorzystają samozatrudnieni.

Zwolnienie ze składek ZUS dla korzystających z tzw. Ulgi na start

Projekt ustawy Tarcza 3.0 przewiduje możliwość zwolnienia z opłacania składek ZUS samozatrudnionych, którzy rozpoczęli działalność gospodarcza przez 1 kwietnia 2020 r. i korzystają z tzw. Ulgi na start, czyli przez okres 6 miesięcy odprowadzają jedynie składkę zdrowotną. Zwolnienie obejmuje składki należne za miesiące kwiecień i maja 2020 r.

Z tej formy pomocy będą mogli skorzystać samozatrudnieni, którzy w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, osiągnęli przychód nieprzekraczający kwoty 15 681 zł, a także przedsiębiorcy, którzy w tym miesiącu osiągnęli przychód powyżej 15 681 zł, ale wykazują dochód poniżej 7 tys.

Zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców z dochodem do 7 tys.

Kolejną proponowaną zmiana jest umożliwienie wnioskowania o zwolnienie ze składek ZUS należnych za kwiecień i maj przez przedsiębiorców, którzy w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek osiągnęli przychód przekraczający 15 681 zł. Wystarczy, że osiągnęli dochód w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek w kwocie niższej niż 7 000 zł.

Powyższe zmiany rozszerzyłyby grono uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS. W szczególności skorzystaliby z nich początkujący przedsiębiorcy. Jednakże jest to dopiero kropla w morzu potrzeb na jakie uwagę zwraca wiele firm.